• Po co kotu drapak?

  20 sierpień 2015 | Blog
 • Dzisiaj kolejna część o kotach - niech nie czują się pokrzywdzone. Z małą pomocą wypowiedzi specjalistów chciałbym wyjaśnić, po co kotom drapaki. Bo że większość kotów lubi drapać w drapaki - to wie każdy, kto przebywa z nimi przez dłuższy czas. Ale czy takie zabawy mają sens? I jaką przyjemność może to sprawiać samym futrzakom?

  Po co kotu drapak? Po to, żeby był szczęśliwy! To najprostsze wyjaśnienie. Nawet koty oswojone nigdy nie stają się w pełni domowe, a jakiś procent dzikości na zawsze pozostaje częścią ich charakteru. Drapanie w drapaki to dla nich odpowiednik wdrapywania się na drzewa, na których mogą "ostrzyć" pazurki tak samo, jak na domowych, specjalnie do tego celu kupionych zabawkach. W ten sposób kot może wyrazić swoje negatywne uczucia - zdenerwowanie, rozleniwienie, niepokój. Może też rozładować nadmiar energii. I rzeczywiście, drapanie uspokaja te zwierzęta.

  Drapak daje poczucie bezpieczeństwa

  Eksperci z zakresu felinologii, czyli nauki o kotach przyznają, że drapanie twardych powierzchni (kora drzewa, deska, drapak) ma korzystny wpływ na samopoczucie tych zwierząt. Podczas drapania, z poduszek na łapkach kociaków wydostaje się wydzielina, która zawiera silne feromony. W ten sposób koty zostawiają po sobie zapach i znaczą teren. Takie zachowanie ma dać do zrozumienia innym osobnikom, że dane miejsce należy już do konkretnego zwierzaka. Jeśli uda mu się to zaznaczyć, będzie spokojniejszy i poczuje się bezpieczniej. Nawet same ślady po drapaniu będą już oznaką, że tu mieszka kot. Dzięki temu milusińscy poczują się ważniejsi i bardziej związani z miejscem, w którym przebywają.

  Drapak to gimnastyka

  Chociaż wiele kotów lubi leniwie leżeć całymi dniami, to jednak nie oznacza to, że rzeczywiście są mało aktywnymi zwierzętami. Koty uwielbiają poznawać nowe miejsca, urządzać sobie wycieczki i pokonywać przeszkody stojące na ich drodze, np. płoty. W domu nie mają takiej możliwości, ale ich natura domaga się ruchu. Drapak to dobry sposób na zapewnienie kotu gimnastyki, kiedy tylko będzie miał na to ochotę. Żeby go podrapać, zwierzak będzie musiał się naciągać, a to dobrze wpłynie na jego kości, mięśnie, stawy.

  Drapak czyści pazury

  Koty to bardzo czyste zwierzęta i nawet takie zabrudzenia, które dla ludzi raczej nie są widoczne, często sprawiają im nieprzyjemność. Drapak pozwala im pozbywać się złuszczonych warstw płytki z pazurów i zapewnia jeszcze dokładniejsze czyszczenie. Przy okazji pomaga to zachować zdrowe i mocne pazury.

  Drapak pomaga rozpoznać nastrój kota

  Oczywiście, nie zawsze można rozpoznać, co kota "gryzie" tylko dlatego, że drapie w drapak, jednak lekarze weterynarii i zwierzęcy behawioryści uważają, że nagłe zmiany zachowania u kota, czyli np. częstsze i mocniejsze drapanie może być niepokojącym objawem. Zdarza się, że jest to oznaką stresu, jaki kot przeżywa w związku z jakimiś zmianami w jego życiu (np. pojawienie się drugiego kota albo psa), a może być objawem choroby. Jeśli kot wcześniej mało interesował się drapakiem, a nagle zaczął często i intensywnie drapać, warto obserwować go, a nawet zabrać do weterynarza.