• Do którego warszawskiego muzeum wejdziesz z psem?

  16 wrzesień 2015 | Blog
 • Pewnie słyszeliście już nieraz, że zagranicą psy wpuszczane są do wielu instytucji publicznych. W Polsce ciągle jeszcze jest wiele zakazów, ale coraz więcej miejsc decyduje się na wpuszczanie ludzi razem z ich pupilami. Żeby ułatwić Wam zwiedzanie Warszawy, postanowiłem podzielić się informacjami o tym, do jakich muzeów w stolicy można wejść z psem.

  Informacje o tym, które warszawskie muzea pozwalają oglądać wystawy razem z czworonogami, można uzyskać np. w Warszawskiej Informacji Turystycznej. Znajdują się też na niektórych stronach internetowych. Ja pomogłem sobie wykazem pochodzącym ze strony pieswwarszawie.pl.

  1. Dom Spotkań z Historią - jeśli tylko umiesz panować nad swoim pupilem, to na pewno możesz odwiedzić to miejsce. Pies może być na smyczy, w torebce albo na rękach. Najważniejsze, żeby nie nabrudził, nie spowodował żadnych zniszczeń i nie przeszkadzał innym zwiedzającym.
  2. Galeria Zachęta - tutaj istnieją ograniczenia. Przede wszystkim pies obowiązkowo musi być na smyczy. Poza tym nie wpuszczą Was wszędzie. Możecie jednak udać się do sali multimedialnej.
  3. Królikarnia - co prawda, nie uda Wam się razem zwiedzić samego pałacu, jednak możecie spacerować po parku, o ile pies jest na smyczy. Oczywiście, pamiętajcie o zachowaniu czystości!
  4. Muzeum Wojska Polskiego - to jedno z tych miejsc, gdzie nie ma większych zakazów ani nakazów, o ile opiekun i pies zwiedzają wyłącznie ekspozycje zewnętrzne, spacerując po okolicznych terenach zielonych. Jak we wszystkich innych przypadkach, opiekun musi zadbać, żeby jego pupil nie przeszkadzał innym osobom i nie powodował żadnych szkód ani nie brudził.
  5. Pałac Nieborów – na tereny otaczające pałac i zarazem muzeum, można wejść z psem, jednak nie ma możliwości obejrzenia budynku w środku.
  6. Galeria Azjatycka – tutaj również można wejść z małymi psami, które będą trzymane przez opiekuna na rękach albo w torbie.
  7. Pawiak – podobnie, jak w Galerii Zachęta, pozostałości po dawnym więzieniu można zwiedzać z psem na rękach lub w torbie. Ze względu na tragiczne losy tysięcy przetrzymywanych tu więźniów, dobrze będzie zadbać, żeby pies naprawdę nie sprawiał kłopotów. Wskazane jest zachowanie powagi.
  8. Muzeum Żydowskiego Instytutu Historycznego – to kolejne miejsce, w którym akceptuje się odwiedzających z małymi, dobrze pilnowanymi psami, które nawet łapką nie dotkną podłogi.

  Oczywiście, zupełnie inna jest sytuacja osób, które chodzą w psem przewodnikiem. Lista miejsc, w które wejdą bez problemu, jest znacznie dłuższa, ponieważ wiadomo, że w ich przypadku pies nie jest zachcianką, a jedyną opcją zwiedzenia danego obiektu. Pies przewodnik będzie akceptowany w:
  - Galerii Zachęta
  - Muzeum Powstania Warszawskiego
  - Zamku Królewskim
  - Muzeum Chopina
  - Centrum Nauki Kopernik
  - Muzeum Techniki

  Miłego zwiedzania!