• Dlaczego kot miauczy nocami?

  11 sierpień 2015 | Blog
 • Tym razem znowu coś dla miłośników kotów. Dzisiaj chciałbym napisać Wam o tym, w jaki sposób można próbować zrozumieć kota. Bo chociaż każdy kot miauczy i jest to oczywiste, to jednak czasem futrzak daje w ten sposób coś do zrozumienia. Na szczęście, są sposoby na rozwiązanie tego problemu i określenie, o co może chodzić.

  To naturalne, że koty miauczą, kiedy mają do nas jakąś prośbę, kiedy spotykają inne koty lub gdy są głaskane i chcą wyrazić swoje zadowolenie. Czasem jednak futrzaki są zbyt głośne. Jeśli kot nie daje spać domownikom, warto zastanowić się, co takiego dzieje się w jego życiu, że jest niespokojny. A powodów takiego zachowania może być kilka.

  Oto najczęstsze z nich:

  1. Stres - zwierzęta też go przeżywają. Kot może odczuwać niepokój, a nawet lęk, jeśli właśnie zmieniliście miejsce zamieszkania lub jeśli w domu pojawił się nowy osobnik. I nie ma znaczenia, czy to człowiek, czy inne zwierzę. Oczywistym jest, że nadmiar miauczenia najprawdopodobniej będzie też występował u kotów, które dodatkowo zmieniły właściciela, np. są świeżo po adopcji. W takich sytuacjach najlepiej jest po prostu cierpliwie odczekać, aż zwierzak przywyknie do nowej sytuacji.
  2. Samotność - teoretycznie, koty są samotnikami. Nie zmienia to jednak faktu, że mają swoje rodziny. Koty, które razem się wychowały albo zdążyły się zaprzyjaźnić, a nagle zostaną rozdzielone, na pewno będą przeżywały takie rozstanie. Bywa ono powodowane odebraniem kociaka od matki i rodzeństwa, ale może być też skutkiem śmierci najlepszego kociego przyjaciela. Koty nie rozumieją żadnego rodzaju odchodzenia, więc miauczą na znak smutku, niepewności, zdenerwowania.
  3. Nuda - nawet kotom czasem się nudzi, a kiedy są znudzone, to narzekają i głośno miauczą. To spory kłopot, bo koty zaczynają bawić się nocami, kiedy ludzie śpią. To sprawia, że ich nuda o tej porze nie może być w żaden sposób rozwiązana. Muszą same znaleźć sobie zajęcie, a to nie zawsze się udaje. Szczególnie znudzone są z reguły koty, które nie mogą spać w jednym pokoju z właścicielem. Wtedy już kompletnie nie mają pomysłu, co ze sobą zrobić. Trudno jest coś na to poradzić, ale na pewno warto zapewnić kotu więcej rozrywki w dzień i zapewnić mu stały dostęp do zabawek i drapaka.
  4. Ból - koty mogą miauczeć dużo więcej niż zwykle, jeśli coś im dolega. Kiedy czują ból, to naturalnym jest, że zaczynają dawać znać o tym, co się dzieje. Dobrze jest wtedy dodatkowo obserwować zwierzaka, żeby móc określić, czy ma jeszcze inne objawy jakiejś choroby albo uszkodzenia. Nawet, jeśli ich nie zauważymy, lepiej zabrać pupila do weterynarza i sprawdzić stan jego zdrowia.
  5. Głód - chociaż koty zwykle jedzą posiłki o jednakowej porze i potrafią dopasować się do rozkładu dnia właściciela, to jednak czasem zdarzają im się chwile słabości, kiedy potrzebują jedzenia albo picia o porze innej niż zwykle. Co prawda, odradza się ulegania i dawania im pokarmu, jednak wtedy trzeba liczyć się z tym, że kot będzie jeszcze trochę miauczał, aż znajdzie sobie inne zajęcie. Ważne jednak, żeby pupil zawsze miał dostęp do wody. Warto też przemyśleć zwiększenie porcji serwowanych mu w ciągu dnia.