• Czym czeszemy psa?

  25 sierpień 2015 | Blog
 • Dzisiaj chciałbym opowiedzieć Wam o czesaniu psów. Nie każdy lubi taką pielęgnację w jednakowym stopniu, ale zdecydowanie wszystkie tego potrzebują. Postaram się ułatwić Wam wybór odpowiednich narzędzi, których regularne stosowanie pozwoli utrzymać sierść psiaka w najlepszym stanie!

  Każdy pies potrzebuje szczotkowania. Nieważne, jaką ma sierść, nie liczy się nawet jej długość. Długa musi być zachowana w porządku, żeby nie kołtuniła się i ładnie wyglądała, a krótka musi być regularnie czesana, żeby pozbyć się martwych włosów. We wszystkich przypadkach szczotkowanie jest też ważne dlatego, że stanowi masaż dla skóry i sprawia, że sierść rośnie zdrowa i mocna. Żeby jednak czesanie było przyjemne dla psa i niekłopotliwe dla właściciela, a dodatkowo przynosiło odpowiednie skutki, trzeba wiedzieć, czym czesać konkretne rodzaje sierści i do czego służą poszczególne akcesoria pielęgnacyjne dla psów.

  Filcak - jak wskazuje sama nazwa, służy do pozbywania się sfilcowanych włosów. Usuwa sierść zbitą i sklejoną. Jego zęby są ostre, więc rozcina włosy w miejscu, gdzie nie ma możliwości ich wyczesania. Jest bardzo przydatny u psów z sierścią o średniej długości i u tych z długim włosem.

  Furminator - to przyrząd, który pozwala wyczesać podszerstek, ale nie niszczy włosa okrywowego. Oznacza to, że pomaga pozbyć się włosów, które i tak wypadną, a na co dzień są regularnie gubione przez zwierzę i zaśmiecają dom. Mimo usuwania części włosów, furminator nie zniszczy pozostałej sierści.

  Grzebień - powinien mieć proste, metalowe ząbki i ważne, żeby był gładki, bo tylko wtedy nie będzie ciągnął pojedynczych włosów i nie zniszczy sierści ani nie sprawi psiakowi bólu. Jest najlepszym narzędziem do rozczesywania mocno sfilcowanych albo skołtunionych włosów. Nada się do sierści każdego typu i nie tylko ją rozczesze, ale pomoże też usunąć z niej brud. Dla lepszego efektu, najlepiej jest używać podwójnego grzebienia, który z jednej strony ma szeroko rozstawione ząbki, a z drugiej jest gęsty. Dzięki temu, najpierw można delikatnie rozczesać kołtuny, a później spokojnie wyczesać resztę i nadać sierści ładnego wyglądu.

  Szczotka - mniej nadaje się do rozczesywania skołtunionej sierści, ale dobrze pielęgnuje włos i przy okazji zapewnia psu masaż skóry. Trzeba tylko pamiętać, żeby nie była ostro zakończona. Pozwala odpowiednio ułożyć sierść i wyczesuje resztki martwego włosa. Jest świetna jako uzupełnienie pielęgnacji psiej sierści po wcześniejszym użyciu furminatora albo trymera.

  Trymer - podobnie do furminatora wyczesuje podszerstek, ale niektóre rodzaje trymerów wykorzystywane są też do modelowania sierści, przerzedzania jej albo po prostu skracania. Najczęściej trymery są używane przy pielęgnacji psów wystawowych, bo w rękach doświadczonych osób pomagają w szybkim czasie poprawić wygląd psiej sierści.

  Zgrzebło - służy praktycznie do tego samego, co grzebień, ale wiele osób twierdzi, że jest wygodniejsze w użyciu. Jeśli ma twarde ząbki, to lepiej sprawdzi się przy rozczesywaniu sierści i wyczesywaniu z niej zabrudzeń. Miękkie zgrzebło nada sierści formy i objętości, a do tego oczyści ją i sprawi, że stanie się miękka i będzie ładniej wyglądała.