• Ból u psa – kiedy rozpoznać, że coś jest nie tak?

  20 październik 2015 | Blog
 • Jasne jest, że jeśli posiadacie zwierzaka, to powinniście go znać i wiedzieć, jakie ma przyzwyczajenia, jakie są typowe dla niego zachowania. Ale czy znacie swoje psy tak dobrze, że potraficie rozpoznać, kiedy coś je boli? Postanowiłem wyjaśnić Wam dzisiaj pokrótce, jakie są typowe objawy bólu o czworonogów.

  Pewnie byłoby dużo wygodniej, gdyby psy mówiły naszą mową, ale niestety, człowiekowi trudno jest porozumieć się ze zwierzętami. Co prawda, psiaki są w stanie zapamiętać szereg komend i potrafią wykonywać niektóre zadania, o które je prosimy, jednak nie mają takich zdolności, żeby przekazać nam swoje myśli. Nie są w stanie nas pochwalić ani powiedzieć, że coś jest nie tak, dlatego to takie ważne, żeby dobrze je obserwować i samemu odkrywać, jeśli pies ma jakiś problem. Dotyczy to np. zdrowia. Na co dzień raczej trudno jest określić, czy pupila coś boli. W razie nagłego, intensywnego bólu, może piszczeć. Bywa też, że wyje. Wielokrotnie jednak jego zachowanie niemal nie dobiega od normy, dlatego trzeba zwracać uwagę na szczegóły.

  Jakie zachowania powinny wzbudzić niepokój?

  Spadek energii – przeciętny opiekun psa wie, jaki jest typowy poziom energii jego czworonoga. Dlatego jeśli zauważymy, że pies jest mniej aktywny, to należy bliżej przyjrzeć się jego zachowaniom. Jeśli będzie ospały mimo braku realnego zmęczenia, coś może mu dolegać. Gdyby taki stan utrzymywał się dłużej niż dobę – warto skonsultować się z weterynarzem. Dobrze jest też zwracać uwagę, jeśli nagle psiak zaczyna się męczyć zbyt szybko w czasie spacerów lub zabaw. Może to być objawem np. choroby serca.

  Nieprawidłowy chód – jeśli pies czuje ból w łapie lub tułowiu, może utykać. Zdarza się, że ma większe problemy z bieganiem lub wchodzeniem po schodach. Czasem potyka się lub odmawia wejścia na jakiekolwiek podwyższenia. W poważniejszych przypadkach pupil nie chce chodzić na czterech łapach i podwija jedną z nich, a czasem po prostu staje lub siada i w ogóle odmawia ruchu.

  Brak apetytu – trudno znaleźć psa, który nie ma ochoty na przysmaki o każdej porze dnia i nocy. Chyba że jest to chory pies. Jeżeli pupil nagle odmawia jedzenia, można przypuszczać, że coś mu dolega. Wyjątkiem może być upalny dzień, w którym z przemęczenia temperaturą, nawet czworonogi czasem nie mają ochoty na obiad. Jeśli jednak psiak nie będzie chciał posilić się także następnego dnia, to należy skonsultować się ze specjalistą.

  Specyficzna pozycja ciała – chociaż pies będący w ruchu co chwilę zmienia pozycję ciała, to jednak chorujący pies jest dość łatwy do rozpoznania. Przede wszystkim, jeśli coś go boli, to najprawdopodobniej będzie skulony lub przygarbiony. Często zdarza się, że sztywnieją mu mięśnie i jest spięty.

  Zmieniony oddech – zbyt szybki oddech to jeden z większych powodów do niepokoju. Jeśli jest przerywany lub zbyt łapczywy, to również należy zabrać pupila do weterynarza. W takich sytuacjach nie powinno się nawet czekać do następnego dnia licząc, że objawy miną.

  Gorszy nastrój – chory pies może zachowywać się tak, jakby był wystraszony. W poważnych sytuacjach niektóre psy stają się też groźniejsze niż zwykle, zaczynają warczeć i atakować przy próbie kontaktu.

  Zmiany w oczach – przekrwione oczy to objawy dolegliwości zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Dobrze jest też zwrócić uwagę, czy pies nie ma przypadkiem zwężonych lub rozszerzonych źrenic. Niepokojący jest też rozbiegany wzrok, bo to może oznaczać silny ból powodujący nawet zaburzenia świadomości.